دستگاه سلکترا یکی از پرطرفدارترین دستگاه‌های حوزه آزمایشگاه بیوشیمی است که شرکت ELITECH GROUP با بیش از ۶۰ سال سابقه در زمینه تجهیزات آزمایشگاهی پزشکی و طبی، تا به امروز مدل‌های متعددی از این دستگاه را به جامعه تشخیص طبی جهان معرفی کرده است.

این دستگاه به دلیل عملکرد پایدار در طول زمان، اصطهلاک کم، قطعات یدکی در دسترس و همچنین تعدد کارشناسان متخصص تعمیرات یکی از پرکاربردترین دستگاه‌های بیوشیمی در کشور است.

دستگاه سلکترا SELECTRA E
دستگاه سلکترا SELECTRA XL
دستگاه اتوآنالایزر بیوشیمی سلکترا SELECTRA PRO M
​آموزش دستگاه بیوشیمی سلکترا​
معرفی دستگاه

سلکترا یک اتوآنالایزر بیوشیمی است که در ترکیب با معرف‌های آزمایشگاهی جهت اندازه‌گیری پارامترها در نمونه های سرم، پلاسما، ادرار و محلولهای مایع استاندارد استفاده می‌شود. دستگاه سلکترا به عنوان یک سیستم رومیزی و ایستاده طراحی شده است که تمام اجزای استاندارد در آن تعبیه شده است.
در تصاویر زیر می‌توانید انواع دستگاه‌های سلکترای موجود در بازار ایران را ببینید.

سلکترا E

سلکترا XL

سلکترا PRO M

مشخصات فنی دستگاه بیوشیمی سلکترا
دستگاه بیوشیمی SELECTRA PRO M
 • ​​​ سرعت خوانش: ۲۶۶ تست همراه با ISE و 180 تست بدون ISE
 • تعداد جایگاههای معرف:  ۳۲ جایگاه معرف, قابل استفاده از بطری های cc10 – cc25 و cc50 مجهز به سیستم خنک کننده . امکان استفاده هر یک از جایگاه ها به عنوان معرف های R3-R2-R1
 • سیستم برداشت معرف و نمونه: سرنگ µl1000 جهت برداشت معرف و سرنگ µl100 جهت برداشت نمونه ها. حجم قابل برداشت µl 400-110 برای R1 و حجم قابل برداشت µl 180- 0 برای R2 و R3 حجم برداشت نمونه µl 30-1با قابلیت برداشت µl 0.1 ، سوزن برداشت معرف مجهز به گرم کننده اولیه میباشد. جهت جلوگیری از آلوده سازی معرف ها و نمونه ها , سوزن های برداشت معرف و نمونه به حسگر سطح مجهز میباشد و وجود این سیستم امکان تشخیص حجم موجود در بطری های معرف را فراهم می نماید. سوزن های معرف و نمونه علاوه بر وجود حسگر سطح ، مجهز به حسگر برخورد نیز می باشند.
 • سینی واکنش(کووت):  سینی واکنش دارای 48 کووت به هم پیوسته, همراه سیستم شستشوی تمام اتوماتیک وخشک کن کووت است. دارای سیستم گرم کنندهPeltier element جهت تامین دمای 37 درجه با دقت (1/0 ±)درجه سانتی گراد.
 • سیستم نوری: دارای لامپ هالوژن 12 ولت 20وات دارای 8 فیلتر نوری با طول موج های ( 340 – 405 – 505 – 546 – 578 -620 700- 660-)نانومتر با قابلیت تعویض یک به یک
 • رنج فتومتری: رنج فتومتری خطی -0.1-3.0 با دقت 0.001Abs
 • روش‌های خوانش: قابلیت اندازه گیری با روش های ( Kinetic (bichromatic End point,Two point, End point& قابلیت رسم نمودار واکنش انجام اتوماتیک رقیق سازی نمونه های خاص(نمونه هایی که غلظت آنها از حد خوانش خطی کیت تجاوز می کنند.) انجام کالیبراسیون یک نقطه ای و چند نقطه ای (در مورد تستهایی که شکل واکنش آنها بصورت منحنی میباشد) دارای قابلیت Prozone check برای تستهای ایمونولوژی دارای قابلیت ِ CUT OFFو انجام تستهای محاسباتی محاسبه sample blank,reagent blankدر صورت لزوم
 • کنترل کیفی: قابلیت تعریف 15 کنترل مختلف و امکان قراردادن 3 کنترل برای یک تست رسم نمودار کنترل کیفی ماهانه و اعمال قوانین westgard
 • توان مصرفی و مشخصات محیطی و مصرف آب مقطر: ولتاژVac 240-100 و ماکزیمم توان مصرفی VA380و فرکانس Hz 60-50 امکان بکارگیری در دمای محیطی 32-15 درجه سانتی گراد و رطوبت 85-15 درصد مصرف آب مقطر5/0لیتر در ساعت
مشخصات فنی دستگاه بیوشیمی سلکترا E و PRO M
1. Cuvette rotor
2. Pipettor arms
3. Reagent rotor
4. Sample rotor
5. Lamp unit (inside cabinet)
6. Syringes (inside cabinet)
7. Screen for user interface
8. Water / waste containers (external – not shown in picture)
9. Option cooling unit (external – not shown in picture)
سلکترا XL
1    Reagent rotor on the left
2    Reagent needle on the left
3    Cuvet rotor on the left
4    Sample needle on the left
5    Sample rotor
6    Sample needle on the right
7    Cuvet rotor on the right
8    Reagent needle on the right
مشخصات فنی دستگاه بیوشیمی سلکترا XL
 • سرعت خوانش: 450 تست همراه ISE و 360 تست بدون ISE

 • تعداد جایگاههای معرف: 64  جایگاه معرف در دو سینی , قابل استفاده از بطری های cc10 – cc25 و cc50 مجهز به سیستم خنک کننده | امکان استفاده هر یک از جایگاه ها به عنوان معرف های R3-R2-

 • R1

 • سیستم برداشت معرف و نمونه:  دو سرنگ µl1000 جهت برداشت معرف و دو سرنگ µl100 جهت برداشت نمونه ها. حجم قابل برداشت µl 400-110 برای R1 و حجم قابل برداشت µl 180- 0 برای R2 و R3 با قابلیت برداشت µl 1، حجم برداشت نمونه µl 30ـ 1با قابلیت برداشت µl 1/0 ، سوزن های برداشت معرف مجهز به گرم کننده اولیه میباشد. جهت جلوگیری از آلوده سازی معرف ها و نمونه ها , سوزن های برداشت معرف و نمونه به حسگر سطح مجهز میباشد و وجود این سیستم امکان تشخیص حجم موجود در بطری های معرف را فراهم می نماید. سوزن های معرف و نمونه علاوه بر وجود حسگر سطح ، مجهز به حسگر برخورد می باشند.

 • سینی واکنش(کووت):  دارای دو سینی واکنش مجزا, هر سینی دارای 48 کووت به هم پیوسته, همراه سیستم شستشوی تمام اتوماتیک .دارای سیستم Peltier element جهت تامین دمای 37 درجه بادقت (1/0 ±) درجه سانتی گراد.

 • سیستم نوری:  دارای لامپ هالوژن 12 ولت 20 وات دو سیستم نوری مجزا هر یک دارای 8 فیلتر نوری با طول موج های 340 – 405 – 505 – 546 – 578 – 620 – 660 و 700نانومتر که هر یک قابل تعویض می باشد.

 • رنج فتومتری:  رنج فتومتری خطی -0.1-3.0 با دقت 0.001Abs

 • روش های خوانش:  قابلیت اندازه گیری با روش های Biochromatic End point وKinetic Two point, End point, قابلیت رسم نمودار واکنش انجام اتوماتیک رقیق سازی نمونه های خاص(نمونه هایی که غلظت آنها از حد خوانش خطی کیت تجاوز می کنند.) انجام کالیبراسیون یک نقطه ای و چند نقطه ای (در مورد تستهایی که شکل واکنش آنها بصورت منحنی میباشد) دارای قابلیت Prozone check برای تستهای ایمونولوژی دارای قابلیت ِ CUT OFFو انجام تستهای محاسباتی محاسبه Reagent blankوsample blank در صورت لزوم.

 • کنترل کیفی:  قابلیت تعریف 15 کنترل مختلف و امکان قراردادن 3 کنترل برای یک تست رسم نمودار کنترل کیفی ماهانه و اعمال قوانین westgard.

 • توان مصرفی و مشخصات محیطی و مصرف آب مقطر:  ولتاژ Vac 240-100 و ماکزیمم توان مصرفی VA 1Kفرکانس Hz 60-50 امکان بکارگیری در دمای محیطی 32-15 درجه سانتی گراد و رطوبت 88-15 درصد مصرف آب مقطر1 لیتر درساعت.

سلکترا XL
کووت روتور شامل 48 جایگاه می باشد. قابلیت اندازه گیری حجم از 400-220 میکرو لیتر را دارد. درپوش کووت روتور در رساندن دما به 37 درجه سانتی­گراد تأثیر دارد. میکسر تضمین می کند که ریجنت و نمونه قبل از اندازه گیری به خوبی مخلوط شده اند. بازوی pipettor از طریق سوراخ eccentric (نامتقارن) وارد میکسر و کووت می­شود چرخش میکسر باعث می شود سوزن (Pipettor) در درون میکسر بچرخد.
CUVETTE ROTOR
در طول اندازه گیری،کووت روتور در 27 ثانیه یک چرخش کامل به اضافه­ی یک گام اضافی را انجام می­دهد. به ازای هر 8 طول موج در طی یک چرخش کامل، اتوآنالایزر این قابلیت را دارد که 26 نقطه را بررسی و اندازه گیری کند. اندازه گیری ها نسبت به اندازه­گیری کالیبراسیون و مقادیر مرجع سنجیده می شوند. پس از آخرین اندازه گیری، روتور شسته و خشک می شود. سوزن بازوی ریجنت به طور اتوماتیک کووت­ها را برای جلوگیری از خشک شدن املاح داخل آن پر از آب می­کند. واحد شستشو (شماره ۳ در شکل) مخلوط واکنش را پس از تجزیه و تحلیل خالی کردن و شستشوی کووت ها را همراه با 500×4 میکرو لیتر آب انجام می دهد. Waste در مخزن فاضلاب ریخته می شود. واحد شستشو با استفاده از یک سنسور مجهز از سرریز شدن آب جلوگیری می کند.
سلکترا XL
PIPETTOR ARMS
&
SYRINGS
سلکترا XL
دستگاه Felexor E دارای دو بازوی pipettor است. شکل 1-3، بازوهای pipettor توسط برد­های کنترلی مجزا در آنالایزر کنترل می شوند، آب مقطر، محلول ریجنت و مایع نمونه، توسط سرنگ های دقیق کشیده می شود. سرنگ­ها در کنار کابین نصب شده­اند.
​​​اجزا دستگاه سلکترا
سلکترا XL
REAGENT DISK
در دستگاه سلکترا، سینی سمت چپ باتل­های ریجنت را نگهداری می کند. بطری های 10 میلی لیتری، 25 میلی لیتری، 50 میلی لیتر را می توان روی سینی ریجنت قرار داد. سینی ریجنت را می توان به آسانی جایگذاری کرد و این مسئله زمانی حائز اهمیت است که از چند سینی ریجنت تعریف شده استفاده کنیم در حالت عادی بایستی درپوش سینی ریجنت قرار داده شود. هنگامی که واحد خنک کننده (یخچال) روی دستگاه سلکترا نصب شود پایه سینی ریجنت خنک می شود.
سلکترا XL
SAMPLE DISK
سینی نمونه در سلکترا دارای 73 جایگاه است که به 3 حلقه تقسیم شده اند. نمونه­ های عادی در دو حلقه بیرونی قرار داده می شوند. حلقه درونی برای نمونه های خاص از قبیل کالیبراتور و کنترل استفاده می شود. کل سینی را می توان به آسانی جابجا و یا جایگزین کرد. اما بایستی در قرار دادن روتور دقت کردکه دقیقا در جای خود قرار گیرد.
LAMP UNIT
سلکترا XL
واحد لامپ درون جعبه اصلی دستگاه سلکترا نصب شده است. قبل از آنکه نور به کووت برسد از بین یکی از هشت فیلتر عبور می کند. هر تست، از یکی از طول موج ها جهت اندازه گیری جذب نور استفاده می کند. طول موج های نصب شده بر روی دستگاه سلکترا درصفحه ی System Configurations وارد می شوند و برای دستگاه های مختلف فرق می کنند. زمانی که آنالایزر تشخیص بدهد که لامپ برای استفاده مناسب نیست در صفحه نمایش پیغام خطا ظاهر می شود.
سلکترا XL
COOLING UNIT
سلکترا XL
دستگاه  سلکترا به یک واحد خنک کننده مجهز است. واحد خنک کننده درجه حرارت ثابتی را برای تازه نگهداشتن ریجنت‌­ها (در صورت لزوم) را فراهم می‌کند. واحد خنک کننده دمای مطلق (8-12 درجه سانتی گراد) را در دمای محیط 25 درجه سانتی گراد فراهم می‌کند.  در دمای محیط بالاتر از 25 درجه سانتی گراد دمای خنک کننده ریجنت نیز افزایش پیدا می­‌کند. کاربر نبایستی در تنظیم دمای واحد خنک کننده دخالت کند.
WATER AND WASTE TANK
سلکترا XL
​​مخازن آب­ مقطر و فاضلاب، خارج/داخل از دستگاه سلکترا قرار می گیرند. آب­ مقطر برای شستشو­ی کووت‌ها در حین اندازه گیری استفاده می‌شود. مخازن آب­ مقطر و  فاضلاب به راحتی تعویض می شوند.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید